O Rusku je známo, že je to země, která upřednostňuje vlastní intuici a mezilidské vztahy nad novými technologiemi, čímž se výrazně odlišuje od zbytku světa. Napomáhají tomu i drsné povětrnostní podmínky, zdejší podnebí zkrátka nutí obyvatele země více držet při sobě.
Tentokrát však Rusové údajně podlehli technologickému fenoménu, který hýbe světem již nějaký ten pátek. Kryptoměnám. Stávající znovuzvolený prezident Vladimír Putin povolil vydání virtuální měny, jež by se mohla nazývat „kryptorublem“. Rusko zvažuje zavedení technologií tzv. blockchainu, což je piedestal pro Bitcoin a Ethereum. Blockchain je šifrován a tím lze snadno zaznamenávat jeho pohyb i bez podpory ústředních orgánů.
Kryptorubl by mohl pomáhat čelit tlaku ekonomických sankcí západu vůči Rusku, bude prý možno vyřešit řadu transakcí z účetního hlediska s mnoha partnery, se kterými je země v kontaktu, a tím se Rusko vyhne sankčním opatřením. Ruská vláda by mohla sledovat toto oběživo poměrně snadno, poněvadž by byla jeho cirkulace regulována a do jisté míry omezena.
Kryptoměny se ve světě ujímají docela překvapivým způsobem, například různé centrální banky uvažují nad zahájením koloběhu vlastních virtuálních peněz. Ve Švédsku se nad tím sice rozmýšlí Riksbank, Japonci a Evropská centrální banka jsou však skeptičtí pro případ, že by kryptoměny fungovaly jako nový centralizovaný platební systém.
Zatím však není jasné, jak chce Rusko něco takového prosadit, aby tato měna nahradila současný finanční sektor, tedy jde o to využít platidlo v bankovní sféře, která musí čelit sankcím západu. Kryptorubl jednak mohou americké úřady sledovat, a není známo, jak bude do nového platidla regulován systém vkladů ze strany ruských investorů. Ruský finančník Ivanov poznamenal, že kryptoměny jsou dnes srovnatelné s finančním tržním systémem ve Spojených státech v druhé polovině 19. století, kdy neprobíhala žádná její regulace formou centrální správy.
Copyright 2024 | Theme By WPHobby. Proudly powered by WordPress