Když byl v patnáctém století vynalezen knihtisk, bylo tom určitě považováno za vynález, který jen tak něco nepřekoná. Ale přišly počítače a s nimi počítačové tiskárny. Inkoustová, jehličková a laserová tiskárna. Využíváme je jak doma, tak v práci a pomalu už zapomínáme psát propiskou. O čem ale určitě Johannes Gensfleisch, řečený Gutenberg, onen vynálezce knihtisku, ani nesnil, je 3D tisk. 3D je atraktivní nejen pro tisk. Film natočený ve 3D je opravdovým zážitkem, protože nám v podstatě omámí smysly a vtáhne nás do prostoru. Máme pocit, že si můžeme kolem sebe na cokoliv sáhnout, i když promítací plátno je od nás hodně vzdáleno. A co teprve virtuální realita a hry? To je teprve počítačem nasimulovaný svět, do kterého jsme vtaženi, až přestáváme vnímat, že jsme v holé místnosti a všechno se nám jen promítá do 3D brýlí.
Ale vraťme se k 3D tisku.
3D tisk je revoluční způsob, který s tiskem na papír nemá nic společného. 3D tiskem se tvoří prostorový útvar z materiálu, kterým je v běžných tiskárnách plast, ale existují i 3D tiskárny, které staví zdi a celé domy čili materiálem vycházejícím z tiskárny je beton. Nebo existují 3D tiskárny na jídlo. Neskutečnou výhodou 3D tiskáren je, že dokážou vyrobit náhradní díl třeba na kosmické stanici, kde si kosmonauti nemohou odskočit koupit si rozbitou součástku do obchodu. Také v lékařství má 3D tisk významnou úlohu. Zkoumají se možnosti tisknout z lidských buněk náhradní orgány pro transplantace.
Pokud i vám chybí nějaká součástka, kterou už třeba nevyrábějí, nebo by stála nemalý peníz, je možnost nechat si ji vytisknout na 3D tiskárně. V tiskárně se musí prvně nakreslit počítačový model a ten se následně přenese do tiskárny, která jej po vrstvách vytiskne. K dispozici je řada plastových drátů, z nejrůznějšími vlastnostmi, takže pro vaši zakázku vyberou ten se správnou pevností a odolností, např. proti chemikáliím.
Copyright 2024 | Theme By WPHobby. Proudly powered by WordPress